Sprječavanje štetnih čimbenika na radu
Kako bi se zaštita na radu uspješno provodila, Zakon o zaštiti na radu i Pravilnik o izradi procjene opasnosti temeljni su akti za provedbu tih mjera u Republici Hrvatskoj. Naime, upravo se procjenom opasnosti uz pomoć Pravilnika utvrđuje razina rizika za nastanak ozljeda na radu, profesionalnih bolesti i bolesti vezanih za rad.
Zakonom se pak propisuju odredbe o sprječavanju ozljeda nastalih pri radu, profesionalnih bolesti te odredbe o očuvanju neometanog duševnog i tjelesnog razvoja djelatnika, zaštite žena od nepovoljnih čimbenika koji bi mogli ugroziti ostvarivanje majčinstva, zaštite invalida, primjerenosti posla životnoj dobi djelatnika starije životne dobi i tako dalje. Specifični štetni čimbenici radnog procesa i okoliša regulirani su dodatnim uredbama, pravilnicima i preporukama ugrađenim u propise zaštite na radu.
Sadržaj:
Radna i zaštitna oprema
Zakon također propisuje i to da radnici koji rukuju radnom opremom, odnosno strojevima s povećanim rizicima poput viličara, dizalica, kotlovnica, elektroenergetskih postrojenja trebaju biti punoljetni te imati odgovarajući stručnu spremu i zdravstvenu sposobnost za rad koja se utvrđuje zdravstvenim pregledom.
Kako bi se smanjio rizik od nezgoda na radu primjenjuje se osobna zaštitna oprema (https://www.habeco.hr/) poput kacige, radih hlača, radnih odijela, zaštitnih naočala, radnih cipela, slušalica protiv buke i slično.
Procjena rizika je temelj
Temelj provođenja zaštite na radu je procjena rizika ili opasnosti na radu koju propisuje i Pravilnik. Procjena rizika tako predstavlja temeljni dokument zaštite na radu, a izrađuje se u skladu sa svjetski poznatim metodama. Procjena rizika služi za identifikaciju, specifikaciju i evaluaciju razine rizičnih pojava.