Sekunde koštaju milijune: Tu brinu da podaci ne ‘zakuhaju’
Naše fotografije na društvenim mrežama, privatni podaci, serije, filmovi i igre, sve je to dio goleme količine podataka koja se svakog dana generira i u eksponencijalnom je rastu, pa je tako ogromna većina ukupnog internetskog prometa izgenerirana samo u posljednje tri godine.
A svi ti podaci koje stvaramo moraju se spremiti ili obraditi u nekom data centru, koji se mora adekvatno ohladiti i napajati strujom. Jedna od vodećih kompanija u ovom području američki je Vertiv, čije proizvodne i testne pogone smo posjetili prošlog tjedna kod Padove i Bologne. Koliko su oni veliki svjedoči i činjenica da su isporučivali komponente, ali i cjelokupna rješenja za najveće svjetske društvene mreže i gutače podataka. Odnosno, serviraju čak 70 posto svih Fortune 500 kompanija na svijetu što im je donijelo prihode od 4,3 milijarde dolara.
Kao što je stvar u svjetskim razmjerima, Vertiv i u Hrvatskoj radi sa najvećim telekomima, pa su oni njihovi standardni klijenti, no uz njih to su i vodeće banke, ali i državne institucije, pa je tako i nedavno otvoreni državni ‘cloud’ dijelom na njihovoj opremi. A u samo dvije godine hrvatski je ogranak ovog diva narastao na tvrtku sa više od 200 stručnjaka koja je u protekloj godini imala prihode od 350 milijuna kuna.
Igor Grdić, član uprave Vertiva Croatia i glavni menadžer za područje središnje i južne Europe, pojasnio nam je kako je u