IBM na nove hakerske prijetnje sada može puno brže reagirati
![](https://www.glavna.com/wp-content/uploads/2019/12/ibm-na-nove-hakerske-prijetnje-sada-moze-puno-brze-reagirati.jpg)
Tvrtka IBM Hrvatska predstavila je tehnologiju otvorenog koda za brže odgovaranje na kibernetičke napade u MultiCloud i HybridCloud okruženjima, a tom se prilikom predstavio i novi poslovni direktor te tvrtke Tomislav Balun.
Predstavljajući nova IBM-ova rješenja za kibernetičku sigurnost, Balun je naglasio da prema procjenama na globalnom tržištu trošak za ekonomiju uslijed hakerskih napada na tvrtke iznosi oko 600 milijardi američkih dolara godišnje.
– To stvara brojne poteškoće u poslovanju te bi sve tvrtke, i male i velike, kao i druge razne organizacije trebale imati jasnu strategiju i zaštitu od takvih napada, koji su sve sofisticiraniji, a to je i razlog što sve više kompanija osniva i tzv. security odnosno sigurnosne operativne centre – kazao je Balun.
Dodao je da je sve što ljudi privatno i poslovno rade na društvenim mrežama, nesigurnim wi-fi-jima i drugdje vezano za internet, u današnje vrijeme podložno krađi identiteta i kibernetičkim napadima.
-Tu se danas radi o ogromnim količinima umreženih podataka, kojih je samo po onome što se zna od 2018. do danas, komprimirano 566 milijuna i to samo u trasnportnoj industriji, koja je jedna od najnapadanijih, a sigurno je i puno više ‘krađa’, jer ima puno toga što nije prijavljeno. Stoga je i ta tema za IBM sve važnija, i na njoj u cijeloj korporaciji globalno radi više od osam tisuća stručnjaka koji brinu o 17.500 klijenata, a imamo i oko deset tisuća patenata za ‘cyber security – istaknuo je Balun.
Voditelj IBM-ovog Odjela za sigurnost za jugoistočnu Europu Hrvoje Pavičić predstavljajući novu IBM-ovu platformu za sigurnost naglasio je pak da je njezin cilj integriranje različitih sigurnosnih alata kako bi se dobio bolji uvid u ugroze u Hybrid-Multi-Cloud okruženju.
– Tvrtke iz svih industrijskih grana sve više premještaju kritična radna opterećenja u hibridna i multicloud okruženja i pritom se podaci i sigurnosni izazovi šire na cjelokupnu IT infrastrukturu, različite alate i cloud. U takvim slučajevima može